U organizaciji Šibensko-kninske županije i Grada Vodica, a uz suradnju braniteljskih udruga, u nedjelju 13. rujna započinje višednevna proslava 24. obljetnice spomendana Rujanskog rata. Prigodnim programima diljem županije odaje se počast svim vitezovima koji su svoje živote položili za svoju domovinu. Sjećanje je to na slavne dane, dane ratnog podviga, dane ponosa i slave koji su označili prekretnicu ne samo za Šibenik, već i za čitavu Hrvatsku, a započet će navedenog datuma u deset sati okupljanjem na Velikoj Glavi u Skradinu kada će se obići spomen križ, položiti cvijeće, zapaliti svijeće i moliti za poginule branitelje.
Na današnjoj konferenciji za medije, doznali smo koja će sve događanja obuhvatiti ovogodišnja proslava.
Nakon prošlogodišnje koja se organizirala u Šibeniku, središnja proslava ove će se godine održati u Vodicama, 16. Rujna. Tom prilikom, s počekom u 16 sati, na Trgu hrvatskih mučenika, predstavit će se lako naoružanje, vozila i opreme Hrvatske kopnene vojske.
U sklopu ovog datuma, organizirati će se još šest programskih sadržaja, a obilježavanje dana ponosa i slave nastavlja se i 17., 20., 21. i 22. rujna, a mi Vam donosimo detaljan program.
PROGRAM OBILJEŽAVANJA
- OBLJETNICE SPOMENDANA RUJANSKOG RATA (1991. –2015.)
Petak, 11. rujna – nedjelja, 13. rujna 2015.
Manifestacija “ŽIRJANSKI DANI PONOSA I SLAVE 2015.”
Subota, 12. rujna 2015.
18:00 Izložba ratnih fotografija autora Zorana Lučića Luce i Stanka Ferića, autori
postava: Ante Sladić i Zoran Bićanić – Skradin, Trg Male Gospe 3 (prostor Gradske uprave)
Nedjelja, 13. rujna 2015.
SKRADIN – Dan sjećanja na poginule branitelje u skradinskom zaleđu
10:00 Okupljanje ispred župne kuće u Dubravicama i odlazak prema spomenkrižu u Velikoj Glavi
10:30 Polaganje cvijeća, paljenje svijeća i molitva za poginule branitelje kod križa
11:00 Sveta misa u kapeli Gospe Fatimske u Dubravicama
12:30 Zajednički objed ispod maslina
Srijeda, 16. rujna 2015.
SREDIŠNJA PROSLAVA VODICE
16:00 – 18:00 Predstavljanje lakog naoružanja, vozila i opreme Hrvatske
kopnene vojske- Trg hrvatskih mučenika
16:00 – 17:30 Rekreativna biciklistička vožnja „Srcem protiv čelika“ u
organizaciji BBK „Orlov krug“ – start Trg hrvatskih mučenika
18:30 – 18:45 Mimohod branitelja u kojem će sudjelovati i pripadnici Hrvatske
vojske iz Knina – Obala Vladimira Nazora – kod stare škole
18:45 – 19:30 Polaganje vijenaca kod spomenika poginulim braniteljima Domovinskog rata – Trg hrvatskih mučenika
20:00 – 20:45 Prikazivanje filma „Vodice, Šibenik 91/92“ Šime Strikomana-Trg
hrvatskih mučenika
21:00 – 23:00 Festival domoljubnih pjesama i druženje branitelja – Trg
hrvatskih mučenika
Nastupaju: Dražen Žanko, Meri Cetinić, Đuka Čaić, Hrvoje Hegedušić, Max Hozić, Ansambl „Bonaca“, Klapa „Bunari“ i Klapa „Godimenti“
Četvrtak, 17. rujna 2015
ŠIBENIK – 25. godišnjica osnivanja Specijalne policije “Jastrebovi”
8:30 Polaganje vijenaca kod kapelice Marinku Kardumu na šibenskom mostu
9:30 Sv. misa u kapelici sv. Mihovila (ex. vojarna Bribirskih knezova)
10:30 Svečana akademija – dvorana Katoličke osnovne škole Šibenik
12:00 Svečano otvaranje Spomen parka poginulim pripadnicima Specijalne
policije „Jastrebovi“ u PU Šibensko-kninskoj u Mandalini
15:00 Zečevo, obilježavanje osvajanja vojarni
19:00 Sveta misa zadušnica za poginule hrvatske branitelje koju predvodi biskup šibenski msgr. Ante Ivas u katedrali sv. Jakova u Šibeniku
Nedjelja, 20. rujna 2015.
„Đir za Žir“, biciklistička utrka i obilazak bitnica na Žirju
- polazak za Žirje u 08:00 sati iz Šibenika sa gata Vrulje
Ponedjeljak, 21. rujna 2015.
10:00 Polaganje vijenaca i paljenje svijeća kod centralnog križa na mjesnom groblju u Rogoznici
10:45 Obilazak položaja u vojarni na Zečevu i molitva za poginule branitelje
11:00 “OBA DVA, OBA SU PALA”, Aktiv povijesti Gimnazije Antuna Vrančića
- sat povijesti šibenskih gimnazijalaca na terenu
Utorak, 22. rujna 2015.
9:00 Komemoracija kod Spomen obilježja smrtno stradalim hrvatskim
braniteljima iz Domovinskog rata, Trg. Andrije Hebranga, Šibenik
Polaganje vijenaca:
10:00 Središnji križ na gradskom groblju Kvanj u Šibeniku
11:00 Unešić
11:45 Pakovo Selo
12:35 Dragišići