Najviše razloga za zabrinutost nakon dvije lipanjske utakmice Vatrenih, kvalifikacijske protiv Walesa te prijateljske protiv Tunisa, ima Duje Ćaleta-Car. Uz vratara Kalinića on je bio jedini kojem Zlatko Dalić nije dao niti minute na terenu. Razloge vjerojatno treba tražiti u njegovom otkazivanju mladoj reprezentaciji, koji je obavijen misterijom.

– Svatko donosi odluke za sebe – kazao je izbornik Zlatko Dalić nakon odluke Ćalete-Cara da preskoči Euro u Italiji i San Marinu, kako bi što odmorniji dočekao klupsku sezonu. Time je Dalić, doduše na diplomatski način, puno rekao. A onda sve ‘podcrtao’ zaledivši Biličanina na klupi. I poslao mu jasnu poruku.

Očekivalo se da će nakon Mundijala u Rusiji Ćaleta-Car postati jedan od stupova obrane Vatrenih. Ali, sada je, osim senatora Vide i Lovrena, ispred njega čini se i Benković, koji je odigrao cijelu utakmicu protiv Tunisa. Dujina je reprezentativna karijera očito na prekretnici. Nadamo se da nije ‘krivo skrenuo’.

Što se tiče dvoboja s Tunižanima, u prvih 45 minuta momčad Alaina Giressea potpuno je nadigrala svoje domaćine i pravo je čudo što je na poluvremenu vodila samo1:0. Dalićev eksperiment s trojicom u obrani, s omiljenom Ćirinom formacijom 3-5-2 kojom su se Vatreni 1998. upisali na svjetsku nogometnu kartu, pokazao se totalnim promašajem. Stoperi (Vida, Lovren, Benković) izgledali su nam izgubljeni i totalno nekoordinirani, bočni igrači (Brekalo i Melnjak) kasnili su u obrani, dok su u napadu, izuzev jednog bljeska Brekala, bili praktički nevidiljivi. Petković i Kramarić gušili su jedan drugog u napadu, nije bilo širine, što ne čudi s obzirom da smo igrali bez krila. Uz to tranzicija nam je bila spora, da ne kažemo nikakva. Takvu konfuznu igru Hrvatske gosti su kaznili samo jednom, u 19. minuti, kada je Badri realizirao jednu od brojnih kontri Tunižana, koji su u prvom dijelu u još nekoliko navrata opasno izlazili pred naš gol, ali što zbog njihove nepreciznosti, što zaslugom Sluge, na pauzu su ‘kockasti’ otišli samo s golom zaostatka. I bez udarca u okvir vrata.

U nastavku se Dalić vrati formaciji s četvoricom u obrani, i rezultat je došao odmah. Petković se lijepo riješio svog čuvara i zabio. Ponadali smo se da će tada stvari doći na svoje, ali u jeku naših napada Tunižani su složili još jednu kontru, koja je završila najstrožom kaznom nakon što je Vida igrao rukom. Sliti je bio precizan s bijele točke i gosti su opet poveli i na koncu ‘skinuli’ veliki skalp, onaj viceprvaka svijeta.