" "
Više

    " "

    FOTO U Austriji smo tražili sveti gral energetike, vidjeli nuklearku koja nikad nije cijepala atome i doznali da je šibenska županija gigant

     

    Jedan kilovatsat energije dobivene od struje košta jednu kunu, dok isti taj kilovatsat proizveden iz plina košta 24 lipe. Ni manje ni više nego četiri puta jeftinije. Upravo ta rečenica, koju je izrekao menadžer EVN-a Hrvatska, Peter Zaruba, dok smo se vozili od Beča do testnog postrojenja u Gornjoj Austriji, najviše nas se dojmila. A u međuvremenu smo i doznali kako je Šibensko-kninska županija, u kojoj je EVN postavio dobar dio plinske mreže, zapravo energetski gigant. Eureka!

    No, krenimo redom…

    Prirodni plin je, kažu EVN-ovci, veoma čist oblik energije i, pri tome, jeftiniji od ostalih energenata dostupnih na tržištu. U Šibeniku su postavili glavne plinske trase te vjeruju kako će plin postati naš izbor broj jedan kada je u pitanju potrošnja energenata. Da bi nam dokazali kako misle ozbiljno, odlučili su nas odvesti do Gornje Austrije, seoceta Pilbsbach, gdje ‘čuvaju’ pet od sveukupno osam milijardi kubika plina kolika im je godišnja potrošnja. A niti sto metara dalje od testnog postrojenja i tankova, kravice mirno pasu travu.

    – Austriji za godinu dana treba oko osam milijardi kubika plina, a čak 80 posto dolazi iz Rusije. Moramo imati zalihe kako bi energetska struktura, koja je od vitalne važnosti za državu, bila stabilna – objasnio nam je Zaruba na početku, a mi u međuvremenu doznajemo kako Hrvatska čuva tek 600 milijuna kubika plina, ali sama proizvodi oko 50 posto svojih potreba. U nečemu smo bolji i od bivšeg imperija.

    42572701_2737670869591844_8874909769488400384_n

    Ubrzana plinska (r)evolucija

    Putujemo u Pilbsbach gdje je firma Rag, u vlasništvu EVN-a, u prilično idiličnoj austrijskoj prirodi izgradila postrojenje i zaposlila znanstvenike koji tragaju za ‘svetim gralom’ energetike – kako uskladištiti višak električne energije iz obnovljivih izvora i kako dobiti neograničen izvor energije iz neobnovljivih izvora. Zanimljivo je da još uvijek nema učinkovitog načina skladištenja struje nasuprot plinu koji, pak, ponovno upumpavaju na tisuću metara dubine u posebne stijene odakle su ga iscrpili.

    Ipak, Austrijanci su došli na nevjerojatnu ideju u kojoj kombiniraju vjetar, sunce, plin i struju…

    – Uz pomoć sunca i vjetra pravimo struju te je koristimo za elektrolizu vode. Iz vode izvlačimo vodik, a naknadno stvaramo ugljikov dioksid te ih zajedno spajamo na tisuću metara dubine gdje se događa kemijska reakcija. Stvara se metan. Uz pomoć metana, koji je ugljikovodik i prirodni plin, možemo ponovno praviti struju. I to je prirodni ciklus, ali moramo raditi na što boljoj efikasnosti – objasnio je inženjer i istraživač Stephan Bauer, u isto vrijeme, jednostavan i kompliciran kemijski proces.

    Dakle, Austrijanci uz pomoć obnovljivih izvora prave (ne)obnovljiv izvor energije. I zapravo u taj pogon polažu velike nade. Laički rečeno, to što oni rade je samo ‘fast forward’ prirodnog procesa. Kada dobiju plin, mogu ga koristiti za ponovnu distribuciju u plinski sustav, ali i proizvodnju struje…

    42672113_2737693542922910_6698522301551345664_n

    Nuklearka koja je cijepala obitelji umjesto atoma

    O obnovljivim i neobnovljivim izvorima energije nije bilo puno riječi kad smo posjetili jedinu nuklearnu elektranu u svijetu koja je sagrađena, ali nikad nije radila. Tu je prevladala povijest. Radi se o nuklearki u Zwentendorfu, sat vremena vožnje od Beča. Atomska elektrana nije cijepala atome, već obitelji, kako je okupljenim novinarima pojasnio glasnogovornik EVN-a Stefan Zach, čija je najveća, oku vidljiva strast, upravo ta elektrana.

    Naime, u kratkom predavanju Zach nam je objasnio povijest nuklearke koja je bila prožeta građanskim aktivizmom i visokom politikom. Priča ide ovako: Austrija je sedamdesetih godina po uzoru na susjednu Njemačku krenula u gradnju tri nuklearne elektrane kako bi smanjila ovisnost o fosilnim gorivima. Tadašnji kancelar Bruno Kreisky pobrinuo se za financiranje tako da je kroz parlament ukinuo dotacije za gradnju hidroelektrana. Vlasnici nuklearke postale su najveće austrijske energetske kompanije pa je i EVN imao svojih desetak posto.

    – Kad je elektrana dovršena, počeli su prosvjedi te je kancelar Kreisky raspisao referendum. Za svega tridesetak tisuća glasova, odnosno 50,4 naspram 49,6 posto, Austrijanci su glasali protiv nuklearne energije. Tu je krenula priča o politici jer su mnogi Austrijanci glasali za i protiv nuklearne energije, ovisno o simpatijama za Kreiskyog, koji je imao labavu većinu u parlamentu. Iako je nakon referendumskog poraza obećao da će otići s kancelarske pozicije, Kreisky to, naravno, nije učinio. Interesantno je da su mnoge obitelji bile podijeljene oko atomske energije, a neki i danas to nerado spominju, premda je prošlo gotovo 40 godina – ispričao nam je ključar Zwentendorfa. Danas, pak, nema nikakvih nedoumica oko nuklearne energije, posebice nakon katastrofe u Černobilu. Velika većina Austrijanaca je protiv cijepanja atoma.

    42607413_2737636069595324_6325082308277698560_n

    Austrijski Obrovac

    Nuklearku su nekoliko godina konzervirali u nadi da će je pokrenuti jer su imali kompletnu opremu, a samo im je nedostajao radioaktivni uran. U sve to utukli su čak, danas preračunatih, milijardu eura. Ajde dobro, imaju i bogati Austrijanci svoj ‘Obrovac’. No njihov sinonim za promašenu politiku, zahvaljujući EVN-u od 2005. godine kada su je kupili za dva i pol milijuna eura, danas proizvodi struju, doduše solarnu, a polako postaje i turistička atrakcija. Također, elektrana je pogon za trening nuklearnim inženjerima, kao i ‘rebuilding’ centar. U velikim halama održavaju se partyji, rock koncerti, a nerijetko je nuklearka kulisa za akcijske filmove. Umalo je tako i akcijski B glumac Dolph Lundgren spašavao svijet u Zwentendorfu…

    Proveli su nas Austrijanci do vrha zgrade visoke nešto manje od 40 metara odakle smo mogli vidjeti obližnju plinsku elektranu koja je sagrađena nakon kraha Zwentendorfa. Pogledali smo i reaktor nuklearke odozgo i odozdo koji izgleda fascinantno. Zaista, rijetko je iz prve ruke vidljiv proces kojim se dobiva struja iz atomske energije. Samo bez urana i teške vode.

    – Kolika je snaga atomske energije dočarava podatak da jedan pelet urana veličine nokta može snabdijevati strujom nekoliko kućanstava tijekom cijele godine. Ali Černobil, poslije i Fukushima, dovoljan su razlog za ogroman strah od nuklearne energije – istaknuo je glasnogovornik EVN-a.

    42596833_2737636142928650_1301155205542313984_n

    Austrijanci se griju na pivo, ali nisu pijani…

    Svi smo dobro upoznati s aksiomom fizike, onim da se energija ne može izgubiti već se transformira iz jednog oblika u drugi. Austrijanci iz EVN-a to su digli na višu razinu. Jer, oni se griju na pivu, a Andreas Urban objasnio nam je kako u bečkom predrađu, Schwechatu.

    – Na mjestu gdje se prije nalazila pivovara, Brau Union Osterreich i EVN razvili su inovativan pristup pružanja održive topline stanovima. Toplinska energija koja je nusprodukt fermentacije piva koristit će se za grijanje 900 stanova u obližnjem stambenom naselju – naglasio je Urban pokazujući pogon u kojem dominira ne baš ugodan miris prerađenog hmelja.

    Svrha studijskog putovanja i posjeta trima lokacijama po Donjoj i Gornjoj Austriji bila je da  se pokaže kako se energija ne smije uludo bacati. Treba je samo transformirati po zakonu očuvanja energije. Također, sve je moguće, pa i bivšu nuklearku, ‘austrijski Obrovac’, ponovno staviti u funkciju, ali u skroz drugim okvirima. Onim obnovljivim, koji nisu štetni za okoliš.

    A podatak s početka priče, onaj o velikom potencijalu Šibenika? E pa Austrijanci kažu da je Šibensko-kninska županija pravi ‘energetski gigant’ koji će u budućnosti još i više iskorištavati svoje kapacitete. Imamo puno, vode, sunca i vjetra, ali i plinsku mrežu u kojoj teče jedan od najčišćih prirodnih energenata…

    42498710_2737636166261981_509699144999239680_n

     

    - Advertisment -

    NAJNOVIJE

    FOTO Na Veliki četvrtak u šibenskoj katedrali održana...

    Misu posvete ulja u katedrali svetog Jakova u Šibeniku, na Veliki četvrtak 28. ožujka u jutarnjim satima, predvodio je šibenski biskup Tomislav Rogić. Uz...

    Provedite dan u Azimutu! Popodne obavite ‘šoping’ na...

    U klubu Azimut program u petak, 29. ožujka počinje već u popodnevnim satima tradicionalnim buvljakom u 16.30 sati a potom kreće koncert riječkih Ministranata...

    Ne propustite posjetiti Prvić Luku i naučiti šivati...

    Kreativke s Prvića ovaj put osmislile su novi projekt, 'ŠUŠKA – šudari & škanjeli', podržan od Ministarstva regionalnog razvoja i EU fondova, koji ima...

    Župan Marko Jelić nositelj liste koalicije ‘Odgovor sjevera...

    Stranka Akcija za promjene predstavila je u četvrtak programske točke koalicije s Agrarnom strankom te potpisala deklaraciju o predizbornoj i postizbornoj suradnji s Nezavisnom...

    NAJNOVIJE

    FOTO Na Veliki četvrtak u šibenskoj katedrali održana misa posvete ulja

    Misu posvete ulja u katedrali svetog Jakova u Šibeniku, na Veliki četvrtak 28. ožujka u jutarnjim satima, predvodio je šibenski biskup Tomislav Rogić. Uz...

    Provedite dan u Azimutu! Popodne obavite ‘šoping’ na buvljaku a navečer plešite uz Ministrante

    U klubu Azimut program u petak, 29. ožujka počinje već u popodnevnim satima tradicionalnim buvljakom u 16.30 sati a potom kreće koncert riječkih Ministranata...

    Ne propustite posjetiti Prvić Luku i naučiti šivati ‘šudar’ ili izraditi svoj ‘škanjel’

    Kreativke s Prvića ovaj put osmislile su novi projekt, 'ŠUŠKA – šudari & škanjeli', podržan od Ministarstva regionalnog razvoja i EU fondova, koji ima...

    Župan Marko Jelić nositelj liste koalicije ‘Odgovor sjevera i juga’ u devetoj izbornoj jedinici

    Stranka Akcija za promjene predstavila je u četvrtak programske točke koalicije s Agrarnom strankom te potpisala deklaraciju o predizbornoj i postizbornoj suradnji s Nezavisnom...