" "
Više

    " "

    FOTO: Upoznajte Abbu i Lilly, terapijske pse iz Šibenika

     

    – Sve je počelo 2003./2004. godine, s mojom kujicom Berthom, koja je bila mješanka labradora i zlatnog retrivera. Zahvaljujući njoj sam počela proučavati retrivere kao pasminu, pa sam vidjela da su to radni psi koji vole kontakt s ljudima. Probali smo u HGSS, ali tu se baš nismo iskazali, ona je bila ‘foteljaš’. Dok su drugi psi bili vani na snijegu, ona je bila u autu, preko noći psi nisu smjeli u planinarski dom i vidjeli smo da to baš i nije za nas. Nastavila sam proučavati segmente u kojima se retriveri koriste kao radni psi i tako sam došla do Pet terapije te me ta tematika jako zainteresirala. Knjige sam nabavljala iz Njemačke, Italije i SAD-a putem Algoritma jer tada kod nas nije postojala nikakva literatura, prva knjiga o toj temi se pojavila prije tek nekoliko godina – na ugodnoj kavi u pratnji dvije retriverke, Abbe i Lilly, priča nam Marijana Šarić, voditeljica Udruge 4 šape. Udruga je osnovana 2006., a sustavno kreće s radom 2012. godine.

    LICENCIRANI PSI

    – Ima desetak članova, ali nekako najveći dio posla obavljaju njih dvije – objašnjava Marijana, pokazujući svoje retriverke koje spavaju pod stolom.

    šape 2

    Abba i Lilly su licencirani psi, a testirali su ih instruktori iz Italije.

    – U principu, to nije dresura nego školovanje, pod dresurom se smatra dril gdje pas sluša iz straha. S terapijskim psima se radi drukčije, na principu nagrada i poticaja, kako bi trebalo i sa svakim psom. Štene odmah na početku mora pokazati ljubav i interes za ljude, ne smije se bojati i mora rado prilaziti. Takvo štene nastavlja daljnji proces socijalizacije van legla, te ga se treba svugdje voditi sa sobom, u dućan, promet, pokazati mu sve situacije s kojima će se kasnije susretati. Što ima više podražaja na koje je pas navikao, tim bolje. I s Lilly i s Abbom se moralo proći i vožnju autobusom i shopping centre. Kad je Lilly bila štene, mjesecima smo ispraćale školske autobuse da se navikne na zvukove prometa kojih se u početku bojala. Abba je od samog starta bila jako stabilna i jako flegmatična. Kod svih radnih pasa je neophodno da pas prođe dobru socijalizaciju i to je baza za daljnji rad – objašnjava Marijana.

    Školovanje terapijskih pasa je znatno drugačije od školovanja pasa vodiča i rehabilitacijskih pasa. Školovanje se odvija uglavnom na slijedeći način: štenci odlaze u udomiteljske obitelji na socijalizaciju na period od jedne godine, što podrazumijeva vođenje psa svugdje gdje ide i udomitelj. Nakon toga psi idu na procjenu, odnosno određuje se jesu li prikladni za pse vodiče, rehabilitacijske ili terapijske pse. Psi vodiči imaju najzahtjevnije školovanje jer predstavljaju ‘oči’ slijepe osobe koja u njih i koji u nju moraju imati stopostotno povjerenje. Rehabilitacijski psi uče zadatke poput otvaranja vrata i kućanskih aparata, dodavanja stvari, mobitela, ključeva, pomažu osobi u svakodnevnim obavezama. Konačno, kod samog terapijskog psa, no i kod ostalih navedenih skupina radnih pasa, ključni je element izvrsna socijalizacija, pas ne smije pokazivati niti najmanje znakove agresije i bitno je da je lako vodljiv, odnosno da ga na povodcu može voditi svatko, a ne samo vlasnik. Također, mora znati i osnove poslušnosti, naredbe poput ‘sjedi’, ‘lezi’, ‘čekaj’, a pružanje šapa, okretanje i slično su već finese.

    – Abba i Lilly su morale proći i taj dio – napominje Marijana, i objašnjava kako su karakterno sasvim različite:

    – Iako drugačije, tijekom rada obje imaju neke svoje granice, osjećaju točno što u kojem trenutku trebaju napraviti i bez da im ja išta posebno kažem – zadovoljna je Marijana.

    – Najveći problem bilo je zapravo školovanje mene – kroz smijeh priča Marijana. Tijekom rada se susrećemo s djecom s autizmom, motoričkim smetnjama, disleksijom, disgrafijom, diskalkulijom pa je najvažnije u svemu imati potporu stručnog kadra. Pet terapija je multidisciplinarna znanost i osnova rada se grana na dvije strane – rad sa psom i rad s korisnikom. Dio rada sa psom mi je bio mnogo lakši za savladati jer cijeli život imam psa, doma imam svoju malu biblioteku oko 100-tinjak naslova koji se bave tematikom pasa općenito, pseće psihologije i pet terapije, iščitala sam dosta knjiga i imam mnogo osobnog staža sa psima pa točno znam što i kako postići da od psa dobijem što želim, iako je i taj dio nepresušan i uvijek se uče nove stvari. S druge strane, još učim i o autizmu i adhd poremećaju, disleksiji, tu se i dalje osjećam nesigurno, ali imam ljude s kojima surađujem i koji su mi puno pomagali i do sada. Tu je stručni tim Centra za odgoj i obrazovanje Šubićevac, a veliku podršku imamo i od Centra za socijalnu skrb Šibenik, zatim stručnog kadra Osnovne škole Brodarica i Katoličke osnovne škole Šibenik, te svakako stručne službe Dječjeg odjela Gradske knjižnice Juraj Šižgorić. Svi oni nam pružaju nesebičnu potporu i pomoć, a također imamo kontakte i u Splitu, stručne figure, koje su ili surađivale ili još uvijek surađuju s Udrugom Anđeli. S druge strane, s Hrvatskom udrugom za školovanje pasa vodiča i mobilitet smo u kontaktu, a sklopljen ugovor o suradnji s pet therapy udrugom Indeficienter iz Vinkurana. Također, sa suradnicima iz pet therapy udruga iz Italije, s kojima surađujemo od samih početaka, smo svakodnevno u kontaktu. Bez pojačanja to ne ide, rijetki su oni koji mogu sve sami budući se radi o jako složenom području – priča Marijana.

    ZAPAŽENI REZULTATI

    lilly

    Svi programi koje provodi Udruga Četiri šape imaju odlične rezultate u Americi i drugim europskim zemljama.

    – S obzirom na vremenski period našeg rada, smatram da su naši rezultati i više nego dobri. Dijete predškolske dobi, koje psa pri prvom susretu nije niti primijetilo, je nakon oko godinu dana samo psu spremalo hranu u zdjelu. To je ogroman napredak za dijete s autizmom. Dijete s disleksijom je nakon nekoliko mjeseci čitanja psu pokazalo također ogroman napredak. Kad netko promatra sa strane reći će ‘neš ti što pas može pomoći’ ali stvar je u tome da pas u svim tim procesima služi kao motivator, njegova osnovna uloga je poticanje djeteta da aktivno sudjeluje u terapijama i da napravi i aktivnosti koje mu nisu baš drage jer ima dodatnu motivaciju. Primjerice, djeci koja imaju problema s motorikom teško je zamahnuti rukom i napraviti pokrete rukom koje većina nas uzima zdravo za gotovo, primjerice baciti psu lopticu, ali ako znaju da će im je pas donijeti natrag, taj cijeli proces im postaje puno zanimljiviji, radije sudjeluju i čak i pod uvjetom da osjećaju veliku bol pri tom istom pokretu, oni će se potruditi znatno više, znajući da će im nakon toga taj pas donijeti lopticu natrag. Sam proces u njihovim očima prestaje biti obveza, on postaje igra – Marijana je zadovoljna postignutim rezultatima. Dodaje kako je krajnji cilj svih terapijskih procesa zapravo osamostaljivanje djece, no do tog cilja ima puno stepenica, pa je svaki novi korak naprijed, ma koliko se činio mali, zapravo veliko veselje, što najbolje mogu potvrditi sami roditelji i stručni tim koji radi s djecom s poteškoćama i s posebnim potrebama.

    Uspjesi R.E.A.D. programa

    Udruga nema svoj prostor, ali Marijana je u svako doba dostupna na mobitelu:

    – Sve naše aktivnosti provodimo za sada u dogovoru s institucijama, kod kojih se one realiziraju. Prije dvije godine smo imali pilot projekt u Centru Šubićevac i nadamo se da ćemo na jesen nastaviti započetu suradnju. Imali smo četvero djece predškolske dobi s autizmom gdje su defektolozi imali svoje termine, a mi smo se integrirali u njihove terapije. U Katoličkoj osnovnoj školi i Osnovnoj školi Brodarica smo imali provedbu programa R.E.A.D. na kraći period, koji se kroz tih nekoliko mjeseci provedbe pokazao jako dobrim. Već dvije god imamo termine R.E.A.D. programa na dječjem odjelu Gradske knjižnice Juraj Šižgorić i tamo su također zabilježeni jako dobri rezultati.

    R.E.A.D. program je američki program koji je osmislila organizacija Intermountain Therapy Animals, kod koje smo i polagali ispit s ciljem dobivanja licence, a radi se o tome da doslovce dijete čita psu. Jedna od osnovnih značajki tog programa je da je pas miran, ‘sluša’ dijete i ne može ga kritizirati. Budući da se dijete obraća psu, na neki mu način postaje učitelj, osjeća se nadmoćno i motivirano za daljnje čitanje. Radionica programa R.E.A.D. održana je na Međunarodnom dječjem festivalu s velikim uspjehom: već drugi dan prijava bilo je oko 40 zainteresiranih za sudjelovanje. Sudjelovala su djeca predškolske i školske dobi nižih razreda.

    – Svima je bilo zanimljivo čitati u blizini psa. Roditelji su mi kasnije rekli da su neka djeca koja nisu bila previše zainteresirana za čitanje, nakon toga dobila motivaciju i počela čitati kod kuće. Neka djeca su s druge strane prevladala nelagodu zbog prisutnosti psa – prepričava nam svoja iskustva Marijana.

    Financije su uvijek problem

    terapijski_pas

    Udruga 4 šape financira se uglavnom od povremenih donacija i iz privatnih sredstava. Ove godine su imali dvije donacije i budžet im je skroman, oko tri tisuće kuna za sada za 2015. godinu. Za kvalitetnu provedbu terapijskih aktivnosti uz asistenciju terapijskih pasa potreban je prostor, u kojem bi se napravila senzorna soba s cijelom opremom i pomagalima kao što su strunjače, ljuljačke i sve što se i inače koristi u terapiji s djecom. Potrebno je školovanje ostalih pasa, koji se još uvijek nalaze u pripremi za školovanje jer jedan pas može dnevno raditi maksimalno s dvoje djece. Da bi se moglo dalje napredovati potrebna su sredstva za testiranje pasa, njihovo školovanje i certifikate te za školovanje ljudi koji bi radili sa psima. Također najvažnije od svega je imati i stručni tim, koji bi bio angažiran sukladno potrebama korisnika.

    – Prijavljivali smo se na neke programe ali od toga ništa. Mi svi u udruzi smo zaposleni i uvijek se tu radi neki balans između onog što moraš i onog što želiš. Lani smo bili u proračunu Grada i Županije, ali ove godine smo zakasnili jer se zbog poslovnih obveza nismo stigli prijaviti i prošao je rok za apliciranje. Poslali smo oko 20ak zamolbi raznim firmama i jedino su se nacionalni parkovi odazvali, čime smo platili stručni seminar Melisse Winkle (predsjednica organizacije Animal Assisted Intervention International – AAII s privatnom pet therapy praksom u Americi), koji je bio u Zagrebu krajem svibnja ove godine – prepričava Marijana probleme s kojima se susreće Udruga. Nastavlja kako se u inozemstvu koriste i druge terapijske životinje – konji, mačke i zečevi.

    Otvaranje centra za rehabilitaciju

    terapijski-pas2

    Nekakva vizija i krajnji cilj cijele pet therapy priče bi trebalo biti otvaranje centra za rehabilitaciju uz asistenciju terapijskih životinja na nivou Dalmacije koji bi objedinjivao četiri dalmatinske županije, a koji ne bi uključivao samo terapijske pse, već i konje, magarce, mačke, zečeve. Takav projekt je sam po sebi jako velik i sama udruga 4 šape ga ne može iznijeti. Trenutno se jedini centar za rehabilitaciju koji nudi usluge terapije uz asistenciju terapijskih pasa nalazi u Zagrebu, a terapije se moraju provoditi kontinuirano što iziskuje velike troškove za obitelji korisnika.

    - Advertisment -

    NAJNOVIJE

    Deratizacija na području Općine Rogoznica počinje 3. travnja

    Iz tvrtke AS-EKO najavili su da će provesti preventivnu sistematsku deratizaciju javnih površina na području Općine Rogoznica u razdoblju od 3. do 5 travnja....

    Do nedjelje suho, barem djelomice sunčano i toplo

    Sljedećih dana vjetrovito, ali do Uskrsa većinom suho, uz dosta sunčanog vremena, na kopnu i osjetan porast temperature zraka, zatim opet promjenjivije. Do kraja...

    FOTO Na Veliki četvrtak u šibenskoj katedrali održana...

    Misu posvete ulja u katedrali svetog Jakova u Šibeniku, na Veliki četvrtak 28. ožujka u jutarnjim satima, predvodio je šibenski biskup Tomislav Rogić. Uz...

    Provedite dan u Azimutu! Popodne obavite ‘šoping’ na...

    U klubu Azimut program u petak, 29. ožujka počinje već u popodnevnim satima tradicionalnim buvljakom u 16.30 sati a potom kreće koncert riječkih Ministranata...

    NAJNOVIJE

    Deratizacija na području Općine Rogoznica počinje 3. travnja

    Iz tvrtke AS-EKO najavili su da će provesti preventivnu sistematsku deratizaciju javnih površina na području Općine Rogoznica u razdoblju od 3. do 5 travnja....

    Do nedjelje suho, barem djelomice sunčano i toplo

    Sljedećih dana vjetrovito, ali do Uskrsa većinom suho, uz dosta sunčanog vremena, na kopnu i osjetan porast temperature zraka, zatim opet promjenjivije. Do kraja...

    FOTO Na Veliki četvrtak u šibenskoj katedrali održana misa posvete ulja

    Misu posvete ulja u katedrali svetog Jakova u Šibeniku, na Veliki četvrtak 28. ožujka u jutarnjim satima, predvodio je šibenski biskup Tomislav Rogić. Uz...

    Provedite dan u Azimutu! Popodne obavite ‘šoping’ na buvljaku a navečer plešite uz Ministrante

    U klubu Azimut program u petak, 29. ožujka počinje već u popodnevnim satima tradicionalnim buvljakom u 16.30 sati a potom kreće koncert riječkih Ministranata...