" "
Više

    " "

    Šibeniku treba snaga argumenata, a ne argument snage!

     

    Nakon konstituiranja Gradskog vijeća, tek iz drugog pokušaja, ponovno su aktualizirani rezultati izbora za gradski parlament ili bolje rečeno odnos snaga u vijeću. Što je po vašem mišljenju glavno obilježje izbornog rezultata za vijeće?

    Još jednom se pokazalo da je HDZ pojedinačno uvjerljivo najjača politička stranka u šibenskom Gradskom vijeću, što je kontinuitet svih lokalnih izbora do 1993. godine do aktualnih, održanih prije mjesec i pol dana. I to bez obzira je li vladajuća stranka zajedno s partnerima ili samostalno, ili je, pak, oporbena stranka. Podatci su vrlo precizni, na svakim izborima HDZ je uvijek pojedinačno imao najveći broj vijećnika. S druge strane, SDP je u dva navrata, zajedno sa svojim koalicijskim partnerima uspio imati većinu u vijeću, ali nikada se pojedinačno brojem vijećnika nije uspio približiti broju vijećnika HDZ-a. Drugo važno obilježje izbora za Gradsko vijeće nalazi se u činjenici da će u gradskoj vijećnici sjediti vijećnici samo četiriju lista, bilo da je riječ o koaliciji političkih stranaka ili nezavisnih lista. Čak sedam lista nije uspjelo prijeći izborni prag i neće imati vijećnike u šibenskom parlamentu. Naposljetku, još jedan detalj, u ovom mandatu vijeće ima 25 vijećnika, tako da nije moguća podjela kao prije četiri godine, kada je zbog predstavnika nacionalne manjine vijeće imalo 26 vijećnika, pa je jedno vrijeme bila podjela 13 prema 13. Ovaj put to nije niti teorijski moguće.

    Za razliku od prošlog saziva, u prvom trenutku izgledalo je da će HDZ u partnerstvu s Antom Gašperovom Čačom imati puno mirniju i stabilniju situaciju. Međutim, prva neuspjela konstituirajuća sjednica daje za pravo onima koji misle da je Čače vrlo težak za suradnju. Što očekujete, stabilnije ili ponovno vijeće na rubu održavanja većine?

    U prošlom sazivu vijeća HDZ je imao 10 vijećnika, lista SDP-HNS šest vijećnika, a čak pet lista svaka po dva vijećnika (HSP, NL Zlatko Štrbinić, NL Ante Gašperov Čače, HSU i NL Ivana Ninića). Sada je stanje puno jednostavnije: HDZ i HSP Ante Starčević imaju 12 vijećnika, lista SDP-HNS-HSLS dobili su devet vijećnika, dok dvije nezavisne liste Ante Gašperova Čače i Stipe Petrine imaju po dva vijećnika. Posredno, možemo zaključiti kako birači nisu htjeli i ove četiri godine razmrvljeno i nestabilno vijeće koje se često nalazilo na rubu održivosti. Ponavljam, čak sedam lista nije prešlo izborni prag, tako da će novu prigodu čekati u svibnju 2017. godine.

    ISKUSNI GAŠPEROV ČAČE

    Točno, u vijeću je manje lista, ali zar problem nije ostao isti? Vidjeli smo to na prekinutoj konstituirajućoj sjednici, Ante Gašperov Čače bio je suzdržan, jer kako je sam tvrdio, gradonačelnik Burić nije pristao ispuniti njegove uvjete. Nije li to čista politička trgovina?

    Ante Gašperov Čače jedan je od najiskusnijih gradskih vijećnika, ovo su već treći izbori na kojima ga građani biraju. Prvi puta je u vijeće izabran 2001. godine, zatim na prošlim izborima 2009. godine i na kraju na ovim izborima u svibnju 2013. godine. Jednostavno rečeno, Čače pronalazi uspješan put za komunikaciju s dijelom birača koji mu daju podršku na izborima. To su činjenice, sviđale se one nekome ili ne. Istodobno, Čače je iznimno svjestan da dvoje vijećnika s njegove liste odlučuju o većini, da su prevaga. Tu se kriju razlozi zbog kojih uvjetuje.

    Drugim riječima, nakon fijaska s prvom sjednicom javnosti je poslana poruka kako se mogu očekivati slični problemi i opstrukcije u funkcioniranju vijeća kao i u prošlom mandatu?

    Nisam sudjelovao u pregovorima s Čačom i nisam upoznat s detaljima. Nadam se da je postignut korektan dogovor zbog čega je Čače i glasovao za na ponovljenoj konstituirajućoj sjednici. U stvarnosti zna biti tanka crta u ocjeni radi li se o ucjeni ili o borbi za realizaciji programa. Dodajmo tomu, bitna je razlika u odnosu na mandat prije četiri godine. Prisjetimo se, listi SDP-HNS nedostajalo je osam vijećnika da bi mogli imati većinu u vijeću, a sada HDZ-u za partnerstvo nedostaje tek jedan glas. To znači da je ako problema i bude za očekivati da će ih biti manje i da će po opsegu biti manji.

    Predsjednik šibenskog SDP-a posebice je zamjerio HDZ-ovim vijećnicima što su glasovali protiv SDP-ova kandidata Joška Šupe za potpredsjednika Gradskog vijeća, prikazujući to kao čin netolerancije. Zašto niste svi glasovali za Šupu?

    Prvo činjenice. Samo s glasovima oporbe Šupe ne bi mogao biti izabran za potpredsjednika vijeća. U najboljem slučaju sa devet glasova SDP-HNS-HSLS, dva glasa NL Stipe Petrine i dva glasa NL Čače, Šupe bi imao 13 glasova i bio bi izabran. Ali vijećnici s NL Stipe Petrine bili su suzdržani. Tu su doslovce uskočili troje vijećnika HDZ-a (Poljičak, Ljubičić, Rakić) glasujući za SDP-ovog kandidata, što smo prethodno predvidjeli i dogovorili na klubu. Dakle, HDZ se ponio krajnje tolerantno. S druge strane, SDP-ovi vijećnici nisu glasovali niti za jednog kandidata iz redova HDZ-a. Da smo se ponašali kao SDP, oporba danas u gradskom parlamentu ne bi imala potpredsjednika vijeća. Sjetimo se prije četiri godine, SDP sa svojim koalicijskim partnerima nije imao niti malo razumijevanja za tadašnju oporbu, tada oporba nije imala svoje potpredsjedničko mjesto, jer su vladajući podijelili između sebe. To je bila netolerancija.

    Koliko su rezultati ovih lokalnih izbora ojačali šibensko-kninski HDZ?

    Sigurno su doprinijeli da se ojača samopouzdanje. Poglavito u Šibeniku gdje HDZ ponovno ima gradonačelnika i većinu u vijeću. Najave nekih dušobrižnika o porazu HDZ-a pokazale su se potpuno neutemeljene. HDZ u Šibeniku i Šibensko-kninskoj županiji s više optimizma, nakon ovih rezultata, može gledati na sljedeće parlamentarne izbore.

    Kako komentirate izborni fijasko manjih stranaka i nezavisnih lista koje su u prošlom sazivu bili najveći izborni pobjednici, a na ovim izborima, kao što smo ranije spomenuli, nisu prošli izborni prag?

    Sada je, nakon izbora, lako raditi analize, ali siguran sam da bi dio aktera, da su očekivali ovaj ishod, drugačije nastupili. Šibenski građanski forum, unatoč svim najavama prije izbora, ostao je na 3.53 posto osvojenih glasova. Ili, pokazuje se, primjerice, da bi i za HDZ i za HSS na gradskoj razini vjerojatno bilo bolje da su izašli na zajedničkoj listi. HSS, koji je ovaj put osvojio 4,29 posto glasova i nedostajalo mu je malo za prolaz, bi tako imao jednog vijećnika, a zajednička lista 13 vijećnika. No, nije jednostavno do kraja osjetiti bilo javnosti i pokušati predvidjeti kako će birači glasovati na izborima, a sasvim je jasno, izborni rezultati ne priznaju naknadne analize.

    GRGURIČINU NIJE BILO LAKO…

    Vaš prethodnik Goran Grguričin imao je osebujan stil u vođenju šibenskog parlamenta. Budući da ste već bili predsjednik vijeća, možete li komentirati protekle četiri godine rada Gradskog vijeća?

    O radu bivšeg predsjednika gradskog vijeća Gorana Grguričina sve što sam imao reći rekao sam tijekom prošlog mandata. To je razdoblje iza nas i ne bih imao reći više ništa novoga. Također, u više navrata jasno sam upozoravao i bio kritičan prema radu vijeća u protekle četiri godine. Zašto? Čak sedam izabranih vijećnika promijenilo je dres tijekom četiri godine rada u vijeću, napustilo stranku ili listu kojoj su građani dali povjerenje. To se pokazalo lošim i neprirodnim, a uzrok tomu se nalazio u nastojanju da bivši gradonačelnik pošto-poto formira većinu. Lista SDP-HNS, koja je podržavala bivšeg gradonačelnika, imala je samo šest vijećnika, a za cilj je imala većinu od 14 vijećnika. Za posljedicu smo imali najveće političko trgovanje od utemeljenja šibenskog Gradskog vijeća 1993. godine. Netko je primijetio da se vijeće preobrazilo u trgovačko društvo. To je glavni razlog zbog čega je vijeće često bilo na rubu održivosti, a budimo objektivni, tu Grguričinu nije bilo lako.

    No, to se, kao što smo imali prilike vidjeti na prvoj prekinutoj konstituirajućoj sjednici, događa i sada. Opet se podrška uvjetuje sinekurama i to otvorenije nego ikad. Kako se s tim nositi?

    Ovaj put problem je osjetno manji i gradonačelnik Burić nije ‘trčao’ za vijećnicima kako bi dobio podršku. Otvoreni razgovor i dogovor, čiste ruke i čisti računi jedini su izlaz iz takvog stanja.

    I Stipe Petrina, čija nezavisna lista participira u vijeću, ima svojstven stil. Očekujete li mirnu suradnju?

    Stipe Petrina je priča za sebe, o sebi govori u tolikoj mjeri da je tu teško išta novog reći. Tu nema sredine, ljudi ga ili podržavaju ili njegovo ponašanje smatraju krajnje neprimjerenim. Teško je surađivati s ljudima koji misle da sve znaju, da su uvijek u pravu i da sve mora biti njihovom. S druge strane, dr. Ivu Blaću sam upoznao kao izrazito konstruktivnog i odmjerenog vijećnika kojem je boljitak Šibenika nedvojbeno na srcu. Ako Stipe Petrina ima ‘svojstven stil’ to ne znači da su takvi i vijećnici s njegove liste.

    KULTURA DEMOKRATSKOG PONAŠANJA

    Prepoznali ste ključne nedostatke u radu bivšeg Gradskog vijeća. Što kao predsjednik gradskog parlamenta možete poduzeti da se te greške ne ponavljaju?

    Rad gradskog vijeća ovisi o više čimbenika. Jedan od njih je i način kako predsjednik vijeća vodi sjednice. Znamo da je predsjednik prvi među jednakima i da njegov glas podjednako vrijedi kao glas svakog vijećnika, ali na predsjedniku je da dade ton rada vijeću. Ako na sadržaj manje može utjecati, onda na ozračje sjednica može imati više utjecaja. Na prvom mjestu treba biti demokratska i tolerantna atmosfera.
    Istodobno, vijećnike su izabrali građani i vijećnici reprezentiraju svu različitost biračkog tijela koje izlaze na izbore. Tu različitost treba uvažavati i potrebno je omogućiti svim vijećnicima kvalitetni u uljuđenu raspravu. Pri čemu vjerujem da će do izražaja doći snaga argumenata, a ne argument snage jer to u ovom trenutku Šibeniku treba.

    Imate li nekakve ciljeve koje ste postavili pred sebe s pozicije predsjednika vijeća?

    Uz Poslovnik u vođenju sjednica treba posebice njegovati kulturu demokratskog ponašanja. Zadaća je predsjednika, da svaki vijećnik, bez obzira je li iz redova vladajuće većine ili iz oporbe, dođe do riječi i da može djelovati sukladno Statutu i Poslovniku. Od predsjednika vijeća se očekuje da bude strpljiv, nenametljiv i tolerantan, a ne da bude kočnica. Nije njegova zadaća da uvijek bude u prvom planu i da ga se uvijek čuje, nego je ključ njegova dobra rada da vijeće funkcionira kao cjelina. Podrazumijeva se, očekujem od kolega u vijeću slično ponašanje. Na taj način neće biti problema, svi će moći iznijeti svoja razmišljanja, dati prijedloge, u raspravi dati različite argumente ili iskazati suglasje i na kraju glasovati.

    - Advertisment -

    NAJNOVIJE

    Noćnu vožnju pijanog 31-godišnjaka kroz Brodaricu prekinula patrola

    Noćas, 29.ožujka u jedan sat iza ponoći u Brodarici, prilikom kontrole prometa od strane policijskih službenika Prometne policije Šibenik, zaustavljen je osobni automobil šibenskih...

    Deratizacija na području Općine Rogoznica počinje 3. travnja

    Iz tvrtke AS-EKO najavili su da će provesti preventivnu sistematsku deratizaciju javnih površina na području Općine Rogoznica u razdoblju od 3. do 5 travnja....

    Do nedjelje suho, barem djelomice sunčano i toplo

    Sljedećih dana vjetrovito, ali do Uskrsa većinom suho, uz dosta sunčanog vremena, na kopnu i osjetan porast temperature zraka, zatim opet promjenjivije. Do kraja...

    FOTO Na Veliki četvrtak u šibenskoj katedrali održana...

    Misu posvete ulja u katedrali svetog Jakova u Šibeniku, na Veliki četvrtak 28. ožujka u jutarnjim satima, predvodio je šibenski biskup Tomislav Rogić. Uz...

    NAJNOVIJE

    Noćnu vožnju pijanog 31-godišnjaka kroz Brodaricu prekinula patrola

    Noćas, 29.ožujka u jedan sat iza ponoći u Brodarici, prilikom kontrole prometa od strane policijskih službenika Prometne policije Šibenik, zaustavljen je osobni automobil šibenskih...

    Deratizacija na području Općine Rogoznica počinje 3. travnja

    Iz tvrtke AS-EKO najavili su da će provesti preventivnu sistematsku deratizaciju javnih površina na području Općine Rogoznica u razdoblju od 3. do 5 travnja....

    Do nedjelje suho, barem djelomice sunčano i toplo

    Sljedećih dana vjetrovito, ali do Uskrsa većinom suho, uz dosta sunčanog vremena, na kopnu i osjetan porast temperature zraka, zatim opet promjenjivije. Do kraja...

    FOTO Na Veliki četvrtak u šibenskoj katedrali održana misa posvete ulja

    Misu posvete ulja u katedrali svetog Jakova u Šibeniku, na Veliki četvrtak 28. ožujka u jutarnjim satima, predvodio je šibenski biskup Tomislav Rogić. Uz...