Kad vam se telefon smoči ili čak upadne u vodu. Evo što trebate napraviti kako biste ga spasili.
Zapamtite odmah na početku; telefon se neće pokvariti zbog vlage, već zbog vašeg pokušaja da ga uključite.
1. Odmah prekinite napajanje
Prvo pravilo je: ne paničarite, već sto je moguće prije isključite telefon. što ga prije isključite, to su veće šanse da ćete ga kasnije moći “oživjeti”.
2. Ne pokusavajte ukljuciti mobitel
Ne uključujte mobitel nakon što je pao u vodu. čak i kada ga osušite suhom krpom ili fenom, nemojte to čoniti jer možete izazvati kratki spoj. Ako vam se to dogodi, zaboravite na popravak.
3. Izvadite bateriju i karticu
Odmah izvadite SIM karticu i bateriju (ako je moguce). Ako je mobitel pao u more, nakon što ga ugasite, operite ga pod mlazom slatke vode s pipe. Nemojte ga pokušavati očistiti s alkoholom.
4. Brzo susenje.
Najprije mobitel dobro posušite suhom krpicom. Ako imate sušilo za kosu s opcijom izbacivanja hladnog zraka, tada mobitel posušite tako, ali nikako nemojte koristiti topli zrak.
5. Postepeno susenje
Stavite telefon pokraj stolne lampe, reflektora ili nekog drugog manjeg izvora topline kako bi omogucili da voda polako ishlapi. Ovaj proces moze trajati i šest sati. Svakako nemojte zuriti i koristiti sušilo za kosu (vruci zrak) ili neki drugi prejaki izvor topline.
6. Trik s rizom
Nakon sto ste sve ovo napravili, ostavite telefon najmanje jos tri dana prije nego ga pokušate uključiti. Ovo je važno jer, premda vam se može činiti da je mobitel u potpunosti suh, i najmanja količina vlage može reagirati u doticaju s baterijom i dovesti do kratkog spoja. Neki također savjetuju da telefon stavite u zdjelu punu suhog zrnja riže jer riža privlači vlagu. Ako to napravite, riža treba u poptpunosti prekrivati telefon.
7. Sto s jamstvom proizvodaca?
Osim ako imate osiguranje za vas mobitel koje vam pokriva i štetu nastalu zbog uranjanja mobitela u vodu, najvjerojatnije nema previše smisla da takav telefon šaljete proizvođaču u nadi da će vam jamstvo pokriti troškove zamjene. Ako vam telefon ispadne u vodu, jamstvo će vjerojatno biti poništeno. Tehničko osoblje će na osnovu jednostavnog pregleda moć utvrditi da je mobitel bio izložen vlazi. Naime, na vlagu vrlo osjetljive naljepnice koje su postavljene unutar gotovo svih mobitela, jasno će ukazivati na to što se s tim mobitelom dogodilo.
Dakle, ne preostaje vam drugo nego da pukušate svoj mobitel osušiti na ove načine koje vam predlažemo i nadati se da će on i dalje raditi.
Izvor: Net.hr
- Općini Pirovac 508 tisuća kuna iz EU fonda: ‘Nastavljamo projekt uređenja obalne šetnice’ - 24. veljače, 2021. 18:35
- Recept za palačinke u kojima možete uživati do mile volje - 24. veljače, 2021. 15:35
- Dvije ulice na Šubićevcu u četvrtak bez vode - 24. veljače, 2021. 15:05
- Euroherc i Adriatic svojim osiguranicima pripremili 342 nagrade u vrijednosti od 7,4 milijuna kuna - 24. veljače, 2021. 11:37
- Podignuta optužnica protiv 29-godišnjaka koji je na pumpi ukrao bocu vina - 23. veljače, 2021. 16:53
- Proteinska tjestenina iz jednog lonca: Recept za fin ručak koji se radi bez grama mesa - 23. veljače, 2021. 15:37
- Tko izazove požar, platit će let kanadera 71.889 kuna, naplaćivat će se i lažne dojave - 23. veljače, 2021. 13:16
- Najlakše mršavljenje: Pet savjeta za topljenje do 50 posto više kalorija hodanjem - 22. veljače, 2021. 18:23
- Objavljen korizmeni kalendar katedrale sv. Jakova i crkve sv. Križa - 22. veljače, 2021. 15:35
- Kakvu ženu traže: Vodenjak iskusnu, Škorpion odanu, a Ribe suborca - 22. veljače, 2021. 14:51