" "
Više

    " "

    Tečaju za trudnice u OB Šibenik odazivaju se i budući očevi

     

    U prostorijama Opće bolnice Šibenik već deset godina jednom mjesečno održava se tečaj za trudnice, u suradnji Doma zdravlja, Patronažne službe i Rodilišta OB Šibenik.


    Tečaj koji buduće roditelje priprema na porod i novu roditeljsku ulogu, traje tri dana po otprilike dva sata. Prvi dan diplomirana socijalna radnica Ines Barišić polaznicama govori o novoj ulozi roditeljstva, budući da se kroz život obrazujemo za svaki posao, osim za taj.

    inesbarisic

    -Klasična obitelj u kojoj stariji članovi, bake i djedovi stoje na usluzi novim roditeljima se polako gubi. Izostaje njihova potpora pa su nove majke, zajedno sa svojim partnerima prepuštene same sebi, ili su same u slučaju da su samohrane majke. Na prvom satu trudnice dobiju informacije kako se postaviti u novoj ulozi roditelja, kako rješavati prepreke na koje putem nailaze, kome se obratiti kada dođe do poteškoće i slično – objasnila je patronažna sestra Dušanka Baljkas.

    dusankabaljkas

    Pravnica Branka Juras potom upoznaje trudnice s pravima u trudnoći i nakon trudnoće. Ginekolozi, u ovom slučaju dr. Hočevar i dr. Gruica, upoznaju buduće majke o anatomiji i fizionomiji trudnoće te razvojnim fazama ploda kroz devet mjeseci.

    tecajtrudnice

    Patronažne sestre Zdenka Maras i Danira Rupić govore o pripremi žene za porod, prehrani u trudnoći, higijeni novorođenčeta, prvim kupanjima i svim problemima koji se javljaju nakon dolaska majke i djeteta kući. Treći dan tečaja sestra Dušanka Maras nove majke upućuje na ispravne metode dojenja.

    Tečaj za trudnice održava se već desetak godina jednom mjesečno, a organizatori su zadovoljni odazivom trudnica, kojih bude desetak po tečaju. Kako kaže sestra Baljkas, uglavnom su sve prvorotkinje u posljednjem tromjesečju trudnoće. Zadovoljne su i trudnice, jer patronažne sestre pri obilasku novih majki pitaju koliko su im naučene informacije pomogle, treba li što nadodati, mijenjati ili izbacivati, tako da se sadržaj tečaja mijenja ovisno o povratnim informacijama s terena.

    I TATE POHAĐAJU TEČAJ
    I novi očevi također posjećuju tečaj, doduše u nešto manjoj mjeri, priča patronažna sestra Dušanka Baljkas.

    – Uglavnom ih bude dvoje do troje, ne više od toga. To je jako dobro jer su očevi uvijek u pozadini roditeljstva, što nije pravedno. Očevi su tu da olakšaju svojoj partnerici, pružaju joj potporu i oslonac, što je vrlo važno i u roditeljskom i u partnerskom odnosu – kaže Baljkas. To u prvom dijelu tečaja potvrđuje i socijalna radnica Ines Barišić, naglašavajući važnost oca u odgoju djeteta.

    – Otac bi trebao u sve biti uključen odmah po dolasku kući, i u previjanje, i hranjenje, i kupanje djeteta. Ocu se to veselje brige o djetetu ne smije uskratiti. Važno je poticati ga na samostalnost u brizi o djetetu i ‘ne stajati mu nad vratom’ jer se tako kreira osjećaj nesposobnosti i bespomoćnosti – poučava Barišić.

    Trudnice okupljene na prošlotjednom tečaju, kojem je nazočila i naša ekipa, zanimalo je kako se postaviti u slučaju da otac odbija brigu o djetetu pod izlikom da se boji. Ines Barišić objasnila je da je strah ‘rukovanja’ s tako malim djetetom normalan, i da ga, uostalom, osjeća i majka.

    – Ljudski je bojati se, pogotovo u tako novoj i osjetljivoj situaciji. Nitko se nije rodio, a da sve zna, sve se to uči u procesu. Važno je ne odustajati i truditi se da roditelji rade zajedno. Također, ne treba biti ni preoprezan, jer se na taj način nesvjesno preuzima sva briga na sebe, što u konačnici rezultira slomom. Roditeljstvo je zajedništvo – naglasila je Barišić i preporučila da ulaskom u novu ulogu roditelja ne prestaju uloge partnera, pa je potrebno pronaći vrijeme za partnera/partnericu i njegovati taj odnos.

    U šibenskoj bolnici očevima je omogućeno prisustvovanje na porodu, za što tečaj nije preduvjet. Kako kaže sestra Baljkas, očevi koji prisustvuju porodu jako su zadovoljni i zanima ih proces, a Ines Barišić također je naglasila važnost blizine oca na porodu: – U svakom slučaju to savjetujem, jer zašto ne omogućiti muškarcima taj trenutak bliskosti i ljubavi koji im se kasnije ne može riječima opisati – Jedna od polaznica tečaja  komentirala je kako bi bilo važno omogućiti podršku partnera ne samo pri porodu, nego i u satima koji mu prethode, budući da se zna raditi o cijelom danu ili noći trudova i čekanja, kada su žene često same i tada im je podrška i blizina partnera zapravo vrlo bitna.
    U šibenskoj bolnici oko deset posto očeva prisustvuje porodu i taj broj raste, ispričala je sestra Baljkas, naglasivši još jednom koliko je uloga oca bitna, ne samo fizički nego i kao ravnopravnog sudionika u odgoju i brizi oko djeteta.

    VAŽNOST DOJENJA

    Dio trudničkog tečaja posvećen je dojenju.

    – Važno je čim prije početi dojiti, po mogućnosti već unutar prvog sata nakon poroda. Majku je važno osvijestiti kako će ispravno dojiti i ukazati joj na stvari koje radi pogrešno. Rješenje svih problema je ispravno postavljanje djeteta ne prsa i jednom kad se ta tehnika svlada svi problemi su daleko manji. Po mojoj procjeni, do 40 posto žena doji duže od šest mjeseci. Svijest o dojenju se dosta promijenila, i iz mog iskustva patronažne sestre, mogu reći da svaka žena pokuša dojiti. Uvijek ima situacija kada to iz nekog razloga nije moguće, ali generalno, svaka majka pokuša. Prije četrdesetak godina dogodio se boom adaptiranog mlijeka i proizvođači su se potrudili maksimalno ga progurati na tržište stavljajući ga na prvo mjesto kao najbolji izbor. Tada je dojenje ‘ispalo iz mode’, iako su žene dojile milijunima godina. Sve što je prirodno ipak je bolje i kvalitetnije i sad se globalna slika po pitanju dojenja opet mijenja. Majčino mlijeko je najbolja hrana i imunitet kojim dijete može započeti život. Osim toga, dojenje je uspostavljanje bliskosti djeteta i majke: kontakt kože je vrlo važan svakom novorođenčetu i to naglašavamo na ovom tečaju. Ima beba koje ne žele adaptirano mlijeko, a ima i onih koje više ne žele majčino nakon što su probale adaptirano – ispričala je sestra Baljkas. Polaznicama tečaja pušta se film s tematikom dojenja u kojem je najbolje pokazano kako ispravno dojiti.

    VJEŽBE DISANJA I PREVIJANJA

    Osim teorijskog dijela, u praktičnom dijelu tečaja trudnicama se na lutci demonstrira previjanje djeteta, u kojem se i same mogu okušati, a ako zapne, sestre će im rado pomoći. U praktičnom dijelu tečaja vježbaju se također i tehnike disanja na porodu, iako je na porodu najvažnije slušati babicu, kaže sestra Baljkas.

    -Tu se buduće majke pripremaju za porod, opuštenije su jer znaju što ih očekuje. Cilj ovog tečaja je pripremiti ih da lakše prođu kroz trudnoću i porod ali i sve što ih kasnije čega u novoj ulozi majke. Povratne informacije koje primamo od trudnica kažu da su im vježbe disanja mnogo pomogle na porodu. Važno je imati povjerenja u medicinsko osoblje, ginekologa i babicu na porodu te slušati njihove upute – napominje Baljkas.

    Fizioterapeuti nisu uključeni u tečaj zbog malog broja poroda godišnje, do 700. Tečaju prisustvuje do 15 posto ukupnog broja trudnica, tako da bi to bio velik financijski izdatak, objasnila je sestra Baljkas. 

    Trudnicama na tečaju podijeljeni su i informativni materijali vezani za prehranu dojenčadi u prvoj godini života, dojenju i izdajanju, potrepštinama novorođene bebe i nove mame, detaljno su objašnjene vježbe disanja u trudovima i pauzama između trudova te ilustracija razvojnih faza djeteta u prvoj godini života.

    - Advertisment -

    NAJNOVIJE

    FOTO U Skradinu završena treća faza projekta uređenja...

    U Skradinu je završena treća faza projekta uređenja staze i vidikovca utvrde Turina. Ovim projektom omogućit će se lakši pristup do utvrde Turina kao...

    Općina Tribunj prvog dana praznika učenicima četvrtog razreda...

    Četvrtu godinu zaredom, prvog dana uskršnjih praznika Općina Tribunj podijelila je bicikle učenicima četvrtih razreda škole u Tribunju. Ove godine uz bicikle, dobili su...

    U našoj izbornoj jedinici lokalni HDZ-ovci dobili četiri...

    Poznato je kako izgleda lista HDZ-a i za IX. izbornu jedinicu. Kandidati iz Šibensko-kninske županije dobili su na njoj četiri mjesta, jer po ključu...

    Grad donirao uskrsne pogače korisnicima Pučke kuhinje

    Zaposlenike Caritasa Šibenske biskupije posjetio je danas, uoči Uskrsa, najvećeg kršćanskog blagdana, zamjenik šibenskog gradonačelnika Danijel Mileta sa  suradnicima. Tom prilikom Miljenku Jukiću, zamjeniku...

    NAJNOVIJE

    FOTO U Skradinu završena treća faza projekta uređenja staze i vidikovca utvrde Turina

    U Skradinu je završena treća faza projekta uređenja staze i vidikovca utvrde Turina. Ovim projektom omogućit će se lakši pristup do utvrde Turina kao...

    Općina Tribunj prvog dana praznika učenicima četvrtog razreda podijelila bicikle

    Četvrtu godinu zaredom, prvog dana uskršnjih praznika Općina Tribunj podijelila je bicikle učenicima četvrtih razreda škole u Tribunju. Ove godine uz bicikle, dobili su...

    U našoj izbornoj jedinici lokalni HDZ-ovci dobili četiri mjesta. Zekanović je sedmi, a Burić 14.

    Poznato je kako izgleda lista HDZ-a i za IX. izbornu jedinicu. Kandidati iz Šibensko-kninske županije dobili su na njoj četiri mjesta, jer po ključu...

    Grad donirao uskrsne pogače korisnicima Pučke kuhinje

    Zaposlenike Caritasa Šibenske biskupije posjetio je danas, uoči Uskrsa, najvećeg kršćanskog blagdana, zamjenik šibenskog gradonačelnika Danijel Mileta sa  suradnicima. Tom prilikom Miljenku Jukiću, zamjeniku...